środa, 8 lipca 2015

Kilka słów o robieniu zdjęć / A few words about taking pictures

Witajcie!!! Dzisiaj chciałam Wam pokazać jak w prosty sposób przygotować sobie domowe studio fotograficzne, zrobić dobre zdjęcie za pomocą aparatu cyfrowego i jak je ładnie obrobić w darmowym programie. Nie jestem mistrzem fotografii, nie mam też profesjonalnego aparatu, chociaż bardzo lubię mój aparat Sony Cybershot DSC-HX50.Poprzednio posługiwałam się również aparatem tej firmy i byłam bardzo zadowolona.
Ale przejdźmy do konkretów.
Hello !!! Today I'll show you how to easily prepare a homemade photo studio, take a good picture with a digital camera and how to work nicely in the software (available for free). I'm not a master of photography, I don't have a professional camera (although I really like my camera Sony Cybershot DSC-HX50). 
Każdy aparat ma uniwersalne ustawienia na których możemy zrobić dobre zdjęcie, mój na automacie sam dobiera odpowiednie parametry, nawet wychwytuje makro za co go uwielbiam ponieważ ja bardzo lubię fotografować szczegóły. 
 Each camera has a universal settings so that we can take a good picture. The one I own automatically selects the appropriate parameters. I love it because it is  really good to photograph details.
Zaczynamy od przygotowania sobie tła, jeśli fotografuje w domu używam przeważnie białego kartonu, najlepiej o większej gramaturze, wtedy papier nie wygina się i ładnie stoi. Dodatkowym atutem jest stolik na kółkach, możemy wtedy szukać lepszego światła :)
First, we prepare our plan / background, I use mostly a bit thicker white cardboard. Then the paper does not crease and stands still nicely. Another advantage is a trolley on the wheels which enables us to find a better light :)


Nie jestem zwolenniczką kadrowania, staram się robić tak zdjęcia aby nie obcinać zbędnej przestrzeni. Lubię detale, ciekawe efekty, dlatego robię zdjęcia z bliska. Wtedy najlepiej fotografować przedmiot położony na płasko. 
I'm not a fan of  cropping. I try to take a picture in a way to avoid cutting the excess space. I like details and interesting effects. That is why I take pictures up close. Then it is best to photograph the object situated flat.

Zobaczcie triki dzięki którym zdjęcia nabiorą  wyrazu i charakteru.
Jak to osiągnąć? Bardzo prosto za pomocą darmowego programu Photoscape.
See the simple tricks that will make your photos look great.
How to achieve this? Just by using a free software called Photoscape.


No to zaczynamy:)
Otwieramy program a następnie nasze zdjęcie. Jeśli zdjęcie wyszło ciemne, możemy je łatwo rozjaśnić w naszym programie. PhotoScape jest bardzo łatwy i czytelny, każda zakładka opisana więc nikt się nie pogubi :)
Let's get started. Open the program and then our picture. If the photo came out dark we can easily brighten it in our program. PhotoScape is very easy and clear each tab is described so nobody will get confused :)

Możemy nadać naszemu zdjęciu odpowiedni charakter za pomocą zakładki "Efekt kliszy".
We can give our picture a certain look by using the tab "film effect".


Zobaczcie jak może zmieniać się nasze zdjęcie. Uwielbiam to!!! Magia!
See how it can change our picture. I love it !!! Magic!


W programie możemy dodać również wiele ramek, możemy nawet uzyskać efekt starej fotografii.

This program enables you to add multiple frames to your picture. you can even get the effect of an old photograph.


W programie łatwo możemy wstawić nasz podpis czy też znaczek wodny.
You can easily add your signature stamp or watermark.A także zrobić stronę z kilkoma zdjęciami.
And also make a page with a few pictures.


Mam nadzieję, że troszeczkę rozjaśniłam Wam ten temat i będziecie bawić się funkcjami programu. 
 I hope I made this topic a little bit clear for you and you will enjoy testing different options of Photoscape.
Pozdrawiam i życzę wielu twórczych chwil. Basia
I'm sending greetings wishing you many creative moments. 
Basia
Materiały // Supplies:

http://kolorowyjarmark.pl/pl/p/Bella-Rouge-Tagi-i-Bileciki/3266http://kolorowyjarmark.pl/pl/p/Tekturowe-dodatki-Bella-Rouge/3264http://kolorowyjarmark.pl/pl/p/Bella-Rouge-Papilio-Motylki-papierowe/3269
http://kolorowyjarmark.pl/pl/p/Papier-30x30-Bella-Rouge-Les-Roses-Rouges/2812http://kolorowyjarmark.pl/userdata/gfx/43dfbaef739ae7303dd163ee5a831716.jpghttp://kolorowyjarmark.pl/pl/p/Cosmic-Shimmer-Pozlacane-platki-Autumn-Leaves-200ml-/3948

4 komentarze:

 1. dzięki za rady .. Sama nie potrafię robić dobrze zdjeć , ale uważam że taka inwazyjna obróbka zdjeć jest już przekłamaniem - kolor inny wychodzi szczególnie jak patrzę na prace w wyzwaniach często ni jak mają się do rzeczywistości ....czy to uczciwe .... W programie można wszystko .. można lepiej "sprzedać "swoją pracę ale czy to dobry kierunek ??? mam mieszane uczucia powiem szczerze

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak już napisałam to jest przykład jak można pobawić się programem, zresztą jest to napisane w poście, nikt nie wrzuca zdjęć nadnaturalnych bo nie odzwierciedla to rzeczywistości, szczerze to ja mam mieszane uczucia ponieważ część osób odbiera to tak jakbym narzucała komuś poprawianie kolorów a tu po prostu pokazane jest jako można zmienić swoje zdjęcie. I jest to tylko jeden przykład strony z różnymi propozycjami a poza tym jedynie pokazane jest rozjaśnianie, wstawianie ramki czy znaku wodnego. Równie dobrze można powiedzieć żeby kobiety przestały się malować bo to czasem bardzo odbiega od rzeczywistości :)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Dzięki - coś więcej wiem o tym programie i już te porady wypróbowałam :)

  OdpowiedzUsuń