poniedziałek, 25 maja 2015

O Project Life słów kilka - cz.2 // A little bit about Project Life

Witajcie!
Hello!

Pamiętacie mój post o PL, który pojawił się parę miesięcy temu? Byłam pewna, że jego druga część już się pojawiła, ale ostatnio zauważyłam, że jednak nie, więc dzisiaj nadrabiam zaległości :)
Do you remember my previous post about PL which appeared few months ago? I was sure that I published a second part but recently I noticed I didn't so I'm catching up.

Dodatki
Embellishments

To oczywiście element niekonieczny, same zdjęcia plus karty wyglądają już dobrze. Ale ja jednak lubię dorzucić chociaż kilka elementów. 
Of course, they're not necessary, because cards and photos look fine on their own. But I like to add at least a couple of elements.

Jako dodatek nadaje się właściwie wszystko, czego używacie do innych prac. Możecie pomediować, postemplować i co tylko sobie wymarzycie. Możecie stworzyć jakieś własne dodatki. W poniższym filmiku pokazuję Wam, jak zrobiłam chmurki i kieszonkę z cekinami.
As an embellishments, you can use everything you use in your other projects. You can use media, stamps and whatever you want. You can also create your own embellishments. In my video I'm showing you how I made clouds and a little pocket with sequins.

Wymienię Wam moje osobiste must-have. 
I will tell you a little bit about my personal must-haves.

1) Przede wszystkim alfabety wszelkiej maści. Są idealne do numerowania kolejnych tygodni, do dopisywania tytułów do zdjęć. Wyglądają naprawdę świetnie. 
First, alphabets. They're perfect for adding titles to the photos and also to number the weeks.  

http://www.kolorowyjarmark.pl/pl/p/Naklejki-alfabet-pink/2114http://www.kolorowyjarmark.pl/pl/p/Kesiart-alfabet-Turquoise/2493http://www.kolorowyjarmark.pl/pl/p/Hello-Sunshine-Chipboard-Alfabet/3169

2) Kolejna rzecz to stempel – datownik. Wiadomo, dzięki niemu wiemy, że tydzień 10 to 17-23.11.2014r. Teraz to niby oczywista sprawa, ale za kilka lat będzie dobrze wiedzieć co i kiedy :)
Next thing - date-stamp. Thanks to it we know that week 10 is 2-8th March 2015 . Now is obvious but in a couple of years it will be a good reminder.

3) Następnie die-cuts i naklejki. Łatwy, szybki i przyjemny sposób, żeby urozmaicić pracę. 
Die-cuts and stickers. Fast and easy way to add some fun to your project.
http://www.kolorowyjarmark.pl/pl/p/Naklejki-Ksztalty-Neutralne-Kolory-Enamel/118http://www.kolorowyjarmark.pl/pl/p/Shimelle-Ephemera-56-Piece/2021http://www.kolorowyjarmark.pl/pl/p/Birthday-Wishes-naklejki/2050

4) Nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała o tekturkach. Bardzo lubię używać ich w Project Life.
I love to use chipboards in my Project Life.

http://www.kolorowyjarmark.pl/pl/p/702-Tekturka-Fartuszek-2/1580http://www.kolorowyjarmark.pl/pl/p/245-Tekturka-napis-Milosc-2-szt/1630http://www.kolorowyjarmark.pl/pl/p/587-Tekturka-Balony/1588

5) Uwielbiam też taśmy washi – lubię nimi przyklejać zdjęcia na kartach, moim zdaniem fajnie to wygląda. 
I also love to use washi tape to stick my photos to the cards. I think it looks cool.
http://www.kolorowyjarmark.pl/pl/p/Tasma-dekoracyjna-papierowa-15mmx8mm-EveryDay.-Film/2938http://www.kolorowyjarmark.pl/pl/p/Tasma-dekoracyjna-papierowa-washi-dmuchawce-15-mm-x-10-m/1514http://www.kolorowyjarmark.pl/pl/p/Tasma-dekoracyjna-papierowa-washi-white-stars-15-mm-x-10-m/1510


Poniżej jeszcze kilka różnych innych dodatków
Here are a couple of other embellishments that you can use.
http://www.kolorowyjarmark.pl/pl/p/Stempel-silikonowyl-10%2C5x10%2C5cm-Everyday.-Numbers-/3008http://www.kolorowyjarmark.pl/pl/p/Kwiatki-papierowe-z-nadrukiem-raw/2128http://www.kolorowyjarmark.pl/pl/p/Flair-Buttons-School-Memories/322

To teraz zajmijmy się zdjęciami
 So now we will go to the photos part

Dużo osób nie chce zacząć PL, bo nie robi regularnie zdjęć. A to głupi powód. Lepiej mieć rozkładówkę chociażby z jednym zdjęciem, niż nie mieć żadnej. Zresztą, jak już zaczniecie, to istnieje duża szansa, że robienie zdjęć zwyczajnie wejdzie Wam w nawyk, szczególnie w dobie instagrama .
I think that a lot of people don't want to start Project Life because they don't take photos regularly. But it's a stupid reason. Think about it - it's so much better to have PL that contain only 1-2 photos than don't have PL at all. And there is also a possibility that when you start PL you will also start to take pictures regularly, especially with an instagram on your phone.

Nawet jeśli nie, to istnieje masa sposobów, żeby fotki zastąpić. Np. jak idziecie do kina to zamiast zdjęcia możecie dodać bilety lub znaleźć w internecie plakat danego filmu i wydrukować w odpowiednim rozmiarze. Jak idę do jakiejś restauracji/pubu/kawiarni i zapomnę zrobić zdjęcia, to czasem szukam w internecie logo i sobie drukuję. Można też narysować daną czynność/rzecz lub znaleźć jakąś grafikę w internecie (tak jak robię ja, bo jeśli chodzi o rysowanie jestem totalnym beztalenciem).  
 Even if you have only 1-2 photos you can replace them - for example by adding some tickets or finding a poster from the movie you've seen in the cinema and then just print it. Or when you go to the restaurant/pub/cafe you can find a logo of it. Then print it and add to your PL. You can also draw/print a graphic.  

No i dużo ze zdjęć można wykonać później. Np. jak odbieram paczkę późnym wieczorem, to zamiast rozstawiać statyw, obfotografowuję ją sobie, jak jest ładna pogoda. Chociażby i tydzień później.
You can also mtake a lot of photos later - for example, when I get a parcel in the evening I take a photo of it the next day or week when light is better.

Tak samo nie przejmujcie się, jeśli fotki są nieostre/za ciemne/za jasne. Liczą się wspomnienia, a nie to czy fotka jest idealna. Za parę lat nawet nie zwrócicie uwagi na techniczne szczegóły.
And don't worry if your photo is blurry/too dark/too light. It's not about the perfect picture but about the memories. In the future you won't even look at the details.

Na sam koniec mam dla Was 2 rady.
I have 2 advice for you. 

Po pierwsze – zapisujcie sobie, co się działo w danym tygodniu. Wystarczą jakieś pojedyncze słowa. Wierzcie mi, to jest naprawdę przydatne przy nadrabianiu. Szczególnie, jeżeli tak jak ja część zdjęć robicie później. 
First - always write down what happens. It can be just one word. Believe me, it's really handy when you need to catch up. Especially, when you want to take some pictures later.

Po drugie – pamiętajcie, że to Wasz album, Wasze wspomnienia i nie przejmujcie się żadnymi zasadami. Jeśli zawsze robicie rozkładówki co tydzień, a nagle przez miesiąc nic się nie dzieje, to zróbcie zbiorczą stronę. Róbcie tak, jak Wam się podoba, miejcie w nosie technikę. Najważniejsze, że za parę lat będziecie mieli wspaniałą pamiątkę. 
Second, remember -this is your album, your memories, so don't care about the rules. Do it in your way. If you always make weekly spread but the whole month was boring - make a monthly spread. It should be fun and a great memory keeper. 


I to by było tyle, jeżeli chodzi o PL. Mam nadzieję, że Wam się ten wpis przydał. Dajcie znać, jaki Wy macie stosunek do Project Life ;) 
So it is all for now. I hope you enjoy my post. Tell me what you think about PL ;)

Miłego dnia!
Have a nice day! 

2 komentarze:

  1. Super :)) Dzięki za wskazówki z przyjemnością je przeczytałam :) Ja mam dużo fotek z danych wydarzeń więc nie mam co tygodniowych relacji. Ale kocham zdjęcia i tak jest mi lepiej bo nie mam czasu na robienie takich relacji w każdym tygodniu ... A wiem że za pare lat to będzie cudowna pamiątka :) Niestety mam duży problem z robieniem zdjęć na bloga nie potrafię zrobic tego czytelnie bez błysków. Pozdrawiam serdecznie !!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że Ci się podobał post :) A co do zdjęć PL - po prostu powyciągaj karty z koszulek i ułóż je na koszulce :) Ja tak zawsze robię :) tylko trochę więcej z tym zabawy, bo wiecznie mi się jakaś karta układa nierówno :D

      Usuń